Technopark Gliwice razem z Progressive Partners

W sobotę, 15 lutego 2014 w gliwickim TECHNOPARKU odbędzie się spotkanie „Fuzja możliwości, synergia działań. Przyjdź, a od poniedziałku będziesz współpracował z tymi, którym się chce!”. Poniżej przedstawiamy Wam to wydarzenie oczami czterech aktorów – pomysłodawcy, gospodarza, uczestników i facylitatorki.


Pomysłodawca – Michał Szpor, Delta Performance

Kiedy w listopadzie 2013 roku przyszedłem do TechnoParku z pomysłem zorganizowania pierwszej konferencji w technice Open Space (OST), o samej metodzie wiedziałem niewiele. Wiedziałem że w grudniu pojadę na mój pierwszy Open Space do Berlina i byłem po lekturze wszystkiego co znalazłem na ten temat w internecie. Lekturze jakże fascynującej. Oczarował mnie charyzmatyczny odkrywca techniki OST, Harrison Owen, oczarowały relacje uczestników oraz rezultaty (owoce) samych konferencji. Trafiły do mnie cztery zasady i jedno prawo na których opiera się OST. Zrozumiałem, że dają one przestrzeń i wolność każdemu uczestnikowi.
Intuicyjnie czułem że Open Space jest odpowiedzią na wiele moich potrzeb i pytań jakie stawiałem sobie jako manager, przedsiębiorca, trener a przede wszystkim jako człowiek żyjący w społeczeństwie:

Co zrobić aby ludziom chciało się „chcieć”?
Jak powoływać mądre i skuteczne przedsięwzięcia?
Jak zmotywować pracowników i zespoły?
Jak cele i misję organizacji przekładać na konkretne działania?
Jak angażować załogę?
Jak czerpać ze zbiorowej mądrości i intuicji?
Czy są ludzie którzy stawiają sobie podobne pytania?
Czy są tacy, którzy znają odpowiedzi?
I w końcu, jak do nich dotrzeć?

W Berlinie dołączyłem do ludzi z Narzędziowni. Rozmawialiśmy o tym jak stanowić zmianę, a wracając do domu wiedziałem że trafiłem do „właściwych ludzi”.

Wielu z nich poznacie w Gliwicach:
Karolina żyje Open Space’em. Od 10 lat zajmuje się facylitacją dużych grup. Jest osobą barwną i energiczną. Sylwia jest uosobieniem spokoju i empatii; prowadzi grupę z ogromną wrażliwością. Rafał jest entuzjastą metody; wnosi zapał i energię.

W TechoParku trafiłem na otwartość, ciekawość nowej metody i potrzebę wypływającą z misji, i tak to się zaczęło…

Gospodarze – TECHNOPARK Gliwice

Dlaczego podjęliśmy się organizacji konferencji Open Space?
Ponieważ wierzymy w ludzką potrzebę działania. Postrzegamy Open Space jako metodę, która jest brakującym ogniwem do sprawnego tworzenia mądrych i innowacyjnych przedsięwzięć.
Liczymy na to, że dzięki konferencji w formule Open Space dojdzie do spotkania tych, którzy mają pomysły z tymi, którzy wiedzą jak je zrealizować, tych, którzy mają kapitał z tymi, którzy go potrzebują, w końcu tych, którzy chcą się zaangażować a nie wiedzą w co z tymi, kórzy potrzebują zaangażowanych współpracowników.

Facylitatorka – Karolina Iwa, Progressive Partners – odpowiada na pytania uczestników

Chciałam cię zapytać o konferencję „Fuzja możliwości …” w czym to spotkanie mogłoby mi pomóc?

Na początek, zanim dam Ci moją odpowiedź, odwrócę pytanie: w czym myślisz, że mogłoby Tobie pomóc? Patrząc na kilka czynników: różnorodni ludzie, otwartość do poznawania się, opowiadania o tym, co Cię inspiruje, frapuje, cieszy, swoboda w poruszaniu się i rozmowach po prostu z kim Ci się podoba. Jakie pytania chciałabyś/-łbyś zadać grupie ludzi, którzy jak ty rozumieją i poszukują nowych wyzwań i rozwiązań i które nie powiedzą Ci, że do tego to się nie nadajesz, albo że ten pomysł nie ma szans na rynku, zamiast tego usiądą z Tobą i zaczną wspólnie ?kminić”, jak by to ugryźć?
Ja myślę sobie, że spotkanie „Fuzja możliwości” to świetna przestrzeń dla ludzi, którzy mają pomysł na biznes / projekt i chcą go wprowadzić w życie i to już. Dla tych, którzy mają dosyć czekania i słuchania, że się nie da, albo że będzie trudno. Ja to spotkanie widzę jako przestrzeń dla wizjonerów z kompetencjami w rożnych dziedzinach (od pomysłu, do finansowania, przez biznes plan, tworzenie prototypów, szkolenia, aż po oprawę graficzną), spotkanie gdzie wiele pytań może znaleźć dla siebie odpowiedzi, a pomysły mogą się dopełnić i przejść z fazy marzeń do fazy rzeczywistości. To też spotkanie dla ludzi, którzy już prowadzą firmę / projekt i odnoszą sukcesy, którymi chcą się podzielić, by inspirować innych, a sami dla siebie szukają nowych ścieżek, rozwiązań, nowych wyzwań. W końcu nikt z nas nie lubi pozostawać w bezruchu zbyt długo…

Dlaczego chcecie użyć OST, a nie klasycznych sposobów na ‚networking’?

W Open Space nie chodzi tylko o to, żeby się poznać i wymienić kontaktami, ewentualnie umówić na kawę. Ta metoda opiera się o tematy, które ze sobą faktycznie przynosimy, które są dla nas ważne, które spędzają nam sen z powiek, które napędzają nas do działania. W tej metodzie spotykamy ludzi nie tylko dlatego, że mogą dla nas być potencjalnie interesujący, ale głównie dlatego, że dzielimy z nimi pasję i dlatego, by wspólnie zacząć działać budując realne kooperacje.

Dlaczego konferencja trwa tak długo? Zazwyczaj tematy można wyczerpać w ciągu kilku godzin, prowadząc jednocześnie kilka paneli.

Temat można wyczerpać, jeśli myślimy stereotypowo o konferencji, jako o monologu lub prezentacji. Jednak, jak pomyślisz o przegadaniu czegoś, co do czego czujesz pasję ? to czy nie jest tak, że można godzinami o tym rozmawiać? Odkrywać różne odcienie, kolejne odsłony pomysłu? Mieć tę radość z dzielenia się i konsultacji z innymi? 


Mamy pomysł który rozwijamy od pewnego czasu i chcemy pracować nad nim na Open Space. Zależy nam na jak najlepszym zaprezentowaniu samego pomysłu – w jaki sposób najlepiej się przygotować? Będzie miejsce i czas na jakiegoś rodzaju prezentacje?

W trakcie konferencji będzie przestrzeń dokładnie na to – przyniesienie swojego pomysłu, wrzucenie go na agendę i zaproszenie ludzi do uczestniczenia w waszej sesji. To wy decydujecie, czego sesja będzie dotyczyła – czy szukacie partnerów, feedbacku, inspiracji, wsparcia? Ważne jest zakomunikować to innym uczestnikom ogłaszając sesję tak, by wiedzieli jak mogą z wami współpracować.

Jak mogę przygotowywać się na spotkanie?

Najlepszym przygotowaniem będzie stworzenie sobie przestrzeni na spokojne i kompletne uczestnictwo. Usunięcie z kalendarza innych wydarzeń, krótkich telefonów czy spraw, które ewentualnie musielibyście w tą sobotę załatwić. I zastanowienie się: „Po co ja tam idę? Co mam do zaoferowania? Czego samemu szukam?” Im bardziej będziecie mieli przestrzeń, by być na miejscu, z całą waszą uważnością i gotowością na wspólne odrywanie nowego, tym bardziej możecie skorzystać. Jakkolwiek wam to wychodzi najlepiej – przynieście ze sobą Otwartość i Ciekawość na ludzi i to, co może się wydarzyć. Jeszcze jedna ważna sprawa: to czym „Fuzja Możliwości” różni się od innych konferencji, to grafik. Sobotę rozpoczniemy od wspólnego ustalenia tematów pracy, więc bardzo ważnym jest bycie od początku, czyli od 9. Po wspólnym wprowadzeniu będziecie mogli pracować w małych grupach, swobodnie wybierając jaki temat jest wam najbliższy. Ale to właśnie na początku dnia będzie przestrzeń na pozbieranie z grupą tematów, o których chcecie rozmawiać i wspólne stworzenie agendy. Więc jeśli nie chcecie mieć wrażenia, że zaczynacie czytać kryminał od środka, lub że właśnie wdrapujecie się na siedmiotysięcznik bez aklimatyzacji – bądźcie z nami od początku.

Strona wydarzenie: http://www.technopark.gliwice.pl/openspace/

Powrót